23 Jul
23Jul


A leégés komoly probléma, mivel gyulladással, foltosodással, ráncosodással és a bőr korai öregedésével jár. A legjobb, ha mindent megteszünk azért, hogy elkerüljük. Ám ha mégis leégtünk, mindenképpen kezdjük meg a bőr megnyugtatását és intenzív hidratálását.

Miért akkora gond a leégés, különösen, ha gyakran előfordul?

Leégéskor a kapott UV-dózis hatására stressz éri a bőrünket, és a bőr ezt meg is jegyzi. A stressz következtében felléphet gyulladás, elindulhat a foltosodás, és az anyajegyeken is rosszindulatú elváltozások jelenhetnek meg.Ezért fontos már gyerekkorban megelőzni és elkerülni a leégést, például azt, hogy a kicsi elaludjon a napon, a déli órákban napsütés érje, egyáltalán, hogy fényvédő használata nélkül legyen kint nyáron a szabadban, vízparton.De a felnőttek számára is ugyanilyen alapvető a fényvédők használata, a fokozatosság a napozásban és az óvatosság.

Mégis leégtünk a napon? Mit tehetünk, hogy megússzuk súlyosabb következmények nélkül?

Ha az elővigyázatosság ellenére is megtörténik a baj, arra kell gondosan ügyelnünk, hogy hidratáló nyugtató anyagokat használjunk a bőrön. Tökéletes választás például a nyugtató tonik permet, amit az arcra és a teljes testre fújhatunk vagy frissítő - hidratàló tonik, amit kifejezetten erős UV-sugárzásnak kitett bőrre és az oxidációs hatások csökkentésére alkottak meg. Ami erősen hidratálja a bőrt, és megnyugtatja. Mindenképpen használjuk hidratáló és hűsítő napozás utáni testápolót is.Közvetlenül leégés után ne folytassuk a napozást, a hidratálás és a bőr megnyugtatása után vegyünk fel könnyű strandruhát, pólót, és maradjunk hűvös, árnyékos helyen. A legjobb az az, ha napokig pihentetjük a bőrünket, és azután is vigyázunk, ne érje túl erős fényhatás.Továbbra is kezeljük a bőrünket napozás utáni termékekkel, amelyek hatóanyagait úgy állították össze, hogy tápláló, nyugtató hatással legyenek a bőrre. Nagy mennyiségben tartalmaznak antioxidánsokat, amelyek ellensúlyozzák a túl erős napfény oxidációs hatását, ami a bőr korai öregedéséhez vezet. 

Hogyan lehet megelőzni a leégést a nyári hónapokban?

A víz fényvisszaverő hatása miatt nem csak hamarabb barnulunk le vízparton, hanem erősebben ér bennünket az UV hatás, úgyhogy hamarabb éghetünk le – ez az első, amit szem előtt kell tartanunk.Érzékeny helyeken se felejtsük el magunkat bekenni fényvédőkkel – ez a másik alapszabály.  

A dekoltázs például elképesztően gyorsan le tud égni, és sok fénykárt szenvedhet el, mivel ott érzékeny a bőrünk.  Sokan a fülükön, nyakukon, tarkójukon égnek le nyáron, és nem feltétlenül nyaralás alatt, hanem akár annyi idő alatt is, amíg a piacon bóklásznak vagy az utcán sétálnak. Akinek kevés a haja, illetve aki kopaszodik annak a fejbőre is gyorsan leéghet.

 Ezeket a „baleseteket” részben egy széles karimájú kalappal, részben fényvédő kozmetikumokkal kerülhetjük el. A kézfejet, kart akkor is kenjük be, ha nem strandon vagyunk, az UV-sugárzástól ugyanis ott is öregedhet a bőrünk: ilyenkor elvékonyodik, láthatóvá válnak a hajszálerek, foltok alakulnak ki, elindul a ráncosodás. 

És nem csak esztétikai kérdés a fényvédelem, hanem azért is lényeges, hogy a bőrünk egészségét megóvjuk. Ne csak a strandon kenjünk magunkra fényvédő kozmetikumokat, hanem bármikor, amikor kint vagyunk a szabadban, akkor is, amikor nem bikiniben, hanem „csak” ujjatlan vagy rövid ujjú ruhában vagyunk.Szandál és papucs viselésekor a lábfej is fontos: mivel erősen süti a nap, az a terület is le tud égni.Napozáskor figyeljünk a fokozott vízfogyasztásra, folyadékbevitelre, hogy ezzel is segítsük a testünknek a hidratációt, és megakadályozzuk a kiszáradást.

Kerüljük a nehéz ételeket, és együnk inkább gyümölcsöt, zöldséget, valamint frissebb, tápanyagban dúsabb élelmiszereket, és olyan fogásokat, amelyek nem terhelik meg a gyomrunkat.

Milyen fényvédő termékekkel előzhető meg a leégés?

Fürdéshez, strandoláshoz, vízi sporthoz, tengerparti nyaraláshoz olyan vízálló, illetve homokálló terméket válasszunk, érzékeny bőrre.  A textúrát is érdemes figyelni, hiszen ilyenkor újra be kell kenni a bőrünket 2-3 óránként.Intenzív napsütés idején reggel munkába menet is használjunk fényvédőt. 

Ha irodában dolgozunk, napközben nem kell újra használnunk, ám ha szabadtéri munkát végzünk, ismételjük meg a fényvédő használatát.A séta és kirándulás alatt is leéghetünk, csakúgy, mint a szabadtéri sportolás közben.

 Ha a mozgás erős izzadással jár, akkor olyan könnyen használható, könnyed textúrájú fényvédőt érdemes magaddal vinni, mint a pumpás naptej, a napozó permet vagy napozó stick, és érdemes megismételni a fújást/kenést mozgás közben.Az erre kifejlesztett fényvédők egyik előnye, hogy nem zsírosak, nem nehezek, szinte észre sem lehet venni őket a bőrön, nem érzi úgy az ember, mintha páncél lenne rajta, és nem is „olvad le” a bőréről a kozmetikum. A másik előny, hogy a különböző szűrőkön kívül, mint azt említettük, antioxidánsokat is tartalmaznak.